Minröjningsfartygen HMS Koster och HMS Ven genomförde örlogsbesök i Sankt Petersburg.
Foto: Försvarsmakten
Värdfartyget, korvetten Machatjkala, ska snart ingå i kaspiska flottiljen.
Foto: Försvarsmakten
Besöket, som utgör en del av den bilaterala rysk-svenska arrangemangsplanen, var ett svarsbesök för den ryska korvetten Steregushchys besök i Stockholm, tidigare i år.
Minröjningsfartyget HMS Koster och HMS Ven förtöjde vid Angliyskaya Naberezhnaya under lördagen.
I besöket ingick bland annat officiella besök, mottagningar och guidade turer. Dessutom genomfördes ett mycket uppskattat utbyte mellan besättningarna på de svenska minröjningsfartygen och besättningen på värdfartyget korvetten Machatjkala.
– Jag är mycket nöjd med arrangemanget och den respons vi fick från rysk sida. Besöket rönte stort intresse från såväl media som allmänheten. Många Sankt Petersburgs-bor köade på kajen när vi hade fartygen öppna för allmänheten under några timmar, säger Jonas Wikström, chef Fjärde sjöstridsflottiljen.