Vårsolen lyser in genom ventilen i maskincentralen på HMS Kullen, där sergeant Martin, andra maskinist HMS Kullen, visar sina föräldrar hur fartygets el styrs.
– Det är jättespännande, det är första gången vi är ombord. Martin är ju maskinist, så vi trodde att han satt i källaren och jobbade, men maskincentralen har ju till och med fönster, säger Cecilia, mamma till Martin.
Försvaret av Sverige börjar vid Natos yttre gräns, och gränsen mot Ryssland går genom Östersjön. Därför är det av stor vikt att Natos stående styrkor visar närvaro i vårt närområde.
På HMS Kullens brygga visar Sebastian, systemtekniker, sina föräldrar och syster hur fartyget manövreras. Det är första gången ombord också för dem.
– Det är kul att få se Sebastians arbetsplats och den militära miljön. Det är så trångt och knappar överallt, säger Filippa, Sebastians syster.
– Sverige har en av världens bästa minröjningsförmågor. Det är kul att kunna vara med och bidra med det, säger Maja, kock, HMS Kullen.
Foto: Ola Jacobsen/Försvarsmakten
Bakom ryggen på Sebastian förklarar vapenteknikern Clara för sin mamma hur besättningen kan dimma ner alla skärmar och instrument på bryggan.
– Vi gör det på natten för att inte förstöra mörkerseendet, säger Clara.
Hon tar med sin mamma ut till fartygets pjäs, som är Claras ansvarsområde.
– Det är kul att visa vad jag håller på med på jobbet, så att mamma kan förstå lite bättre vad jag gör, säger Clara.
”Det känns ganska tryggt ändå”
På halvdäck visar kocken och örlogssjukvårdaren Maja fartygets undervattensfarkoster för sin mamma och bror.
– Ett mammahjärta är väl alltid oroligt för sina barn. Men det känns ganska tryggt ändå. Tankarna kommer ju, men några måste göra det här. Jag är väldigt stolt över att Maja blivit uttagen. Det har varit en väldigt informativ dag, och vi har bland annat pratat om hur möjligheterna ser ut att hålla kontakten, säger Helene, mamma till Maja.
– Sverige har en av världens bästa minröjningsförmågor. Det är kul att kunna vara med och bidra, säger Maja.
"Fartyget är som en stor maskin”
Lillebror Oscar lyssnar på allt som Maja förklarar och visar stort intresse.
– Jag tycker att det är kul att minröjarna är först med att åka på en lång Natoinsats. Och det är häftigt att ni har allting med er. Fartyget är som en stor maskin, med teknik och människor tillsammans, säger Oscar.
Dagen börjar lida mot sitt slut. Besättningen lämnar fartyget tillsammans med sina familjer. Det är dags att ta helg efter en intensiv övningsvecka och anhörigdag. På kajen står fartygschefen, örlogskapten Cecilia Eklund, och fångar upp besättningsmedlemmarna och deras familjer.
– Tack för att jag får låna era anhöriga.