Den 28 april till den 9 maj genomför flygvapnet Basfunktionsövning 25 (BFÖ 25). Övningen genomförs i huvudsak i mellersta Sverige och pågår dygnet runt.

Basfunktionsövning 25 har som fokus att stärka flygvapnets basförmågor på marken, krigsförbandens integrering i Nato samt utveckla samarbetet med de nordiska länderna inom ramen för det nordiska flygvapensamarbetet, Nordic Air Power Concept.

Flygvapnet verkar från flera platser samtidigt inom ramen för flygvapnets spridningskoncept. Anställd personal, hemvärnssoldater och värnpliktiga från flera olika förband och försvarsgrenar deltar i övningen.

BFÖ 25 är förlagd till mellersta delen av Sverige. Flygverksamheten är i huvudsak planerad att genomföras dagtid från övningens huvudbaser.

I samband med övningen kommer ombasering med flygplan och markfordon att ske i mellersta Sverige. Uniformerad personal och fordon kommer vara i rörelse, vilket medför ökad verksamhet utanför de aktuella baserna.

Tillsammans med andra försvarar flygvapnet Sverige – i luften, från marken. Dygnet runt, året om. Det bidrar till stabilitet och säkerhet i vårt närområde.

Uppsala garnison (huvudbas)

Före den 28 april och efter den 9 maj kommer förflyttning av fordon och personal att ske vilket medför ökad trafikverksamhet. Start och landningar med flygplan och helikoptrar kan ske mellan klockan 08.00-20.00 alla dagar under hela övningsperioden.

Hemvärnets Upplandsbataljon övar i Uppsala även utanför flygbasen. Ingen skarp ammunition används utanför flygbasen men allmänheten uppmanas att hålla avstånd till militär personal och militära fordon av säkerhetsskäl.

Eskilstuna - Kjula flygplats (huvudbas)

Mellan den 1 och 2 maj samt 4 och 6 maj kommer stridsflygplan av typen Jas 39 Gripen att starta och landa på Eskilstuna flygplats mellan klockan 08.00-18.00.

I samband med övningens inledning den 28 april och avslut den 9 maj kommer omfattande förflyttning att ske vilket medför ökad trafikverksamhet.

Strängnäs - Härads skjutfält och Svältenlägret

Före den 29 april och efter den 6 maj kommer förflyttning av fordon och uniformerad personal att ske vilket medför ökad trafikverksamhet. Under samma period kommer start och landningar med helikoptrar att ske inom ramen för övningen.

Västerås - Stockholm Västerås Airport

Från 2 maj till och med 6 maj sker enstaka landningar med stridsflyg och transportflyg. Uniformerad personal och markfordon kommer vara i rörelse, vilket medför ökad verksamhet utanför flygplatsen.

Borlänge - Dala Airport

Från 4 maj till och med 5 maj sker enstaka landningar med stridsflyg och transportflyg. Uniformerad personal och markfordon kommer vara i rörelse, vilket medför ökad verksamhet utanför flygplatsen.

Även andra flygplatser/flygbaser kan komma att användas under perioden.