Totalt deltog 255 skidåkare, varav 144 värnpliktiga.
Foto: Hanna Embretsen/Försvarsmakten
Försvarsmaktens klassiska skida Vita blixten användes inte i Vasaloppet.
Foto: Hanna Embretsen/Försvarsmakten
Regn och plusgrader mötte åkarna, men spåren höll trots det ganska bra ihop.
Foto: Hanna Embretsen/Försvarsmakten
Även om inte alla värnpliktiga hade stått på skidor tidigare, löstes uppgiften. Intensiv träning och goda förberedelser gav god utdelning. Det mesta av träningen har skett på Riksskidstadion Lugnet i Falun för både värnpliktiga och anställda.
Foto: Hanna Embretsen/Försvarsmakten
Skidåkning och Vasaloppet är en viktig del av Dalregementets historia. För regementet är det numera tradition att hela styrkan deltar under Öppet spår.
Foto: Hanna Embretsen/Försvarsmakten
Skidåkning och Vasaloppet är en viktig del av Dalregementets historia. För regementet är det numera tradition att hela styrkan deltar under öppet spår.
– Dalregementet och Vasaloppet hör ihop historiskt, att åka Vasaloppet stärker både vårt fysiska stridsvärde och vår sammanhållning, säger regementschef Ronny Modigs. För oss infanterister är en god fysisk prestationsförmåga en förutsättning för att vi ska kunna lösa våra uppgifter, oavsett årstid.
Vita blixten kom ej till start
Men några klassiska skidor ”vita blixten” syntes inte i spåren, i stället var det moderna tävlingsskidor som gällde. Regn och plusgrader mötte åkarna, men spåren höll trots det ganska bra ihop. Enligt många av åkarna bidrog de efterlängtade kontrollerna till gott mod hela vägen till mål, varav Falu soldathem var en av dem som erbjöd både värmande dryck och energi i spåret.
Även om inte alla värnpliktiga hade stått på skidor tidigare, löstes uppgiften. Intensiv träning och goda förberedelser gav god utdelning. Det mesta av träningen har skett på Riksskidstadion Lugnet i Falun för både värnpliktiga och anställda.
Dalregementet är ett vinterförband
– Dalregementet är ett av Sveriges vinterförband. Eftersom våra krigsförband ska verka i norra norden innebär det att skidåkning är en naturlig del av striden. Därför är det självklart att vi fokuserar på högt fysiskt stridsvärde, och fysisk aktivitet är en prioriterad del av tjänsten för alla våra medarbetare, säger Ronny Modigs.
För Dalregementet är 2025 ett historiskt år på flera sätt. Regementet firar 400 år sedan bildandet och tar samtidigt ett viktigt steg framåt, när de första unga längdskidåkarna rycker in för att göra idrottsvärnplikt. Det innebär en möjlighet att kombinera värnplikt med en satsning på idrott. Under det första året blir det fokus på längdskidåkare.